Ayasofya Camii özel parayı, para ile satın almak caiz mi?

Soru Detayı

- Paranın parayla satışında eşit ve peşin olma şartı var. Buna göre Darphane tarafından basılan Ayasofya Camii özel parayı, para ile satın almak caiz mi?
- Tedavül para olarak veya hatıra para olarak farklı fiyatla satın almak caiz olur mu, caiz veya caiz değil ise her iki duruma göre gerekçesi nedir?
1) Tedavül Para (1 TL) – Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nin yeniden ibadete açılması anısına tedavüle verilecek 1 TL küpürlerinden arka yüzeyine Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nin resmi basılarak üretimi yapılacak ve sürülecek.
2) Hatıra Para – Koleksiyonerlere yönelik, açılış tarihine özel piyasaya sunulacak en fazla 5.000 adet gümüş ve 10.000 adet bronz hatıra para basılmıştır. Gümüş hatıra paralar 185 TL karşılığında, bronz hatıra paralar 55 TL karşılığında sertifikaları ile birlikte satın alınabilecektir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altın, gümüş, döviz, TL vb. para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesine sarf denir.

Sarf akdinde aynı cins olan mal ve paralarda hem eşitlik hem de bedellerin peşin olması şarttır. Aksi takdirde yani aynı cins malların birbiri ile değişiminde eşitlik olmazsa ya da bedellerden birinin veresiye olması halinde yapılan işlem faize dönüşür. Ancak cinsler farklı olduğunda peşin olmak şartıyla miktarda farklılık caizdir. (bk. Buhari, Büyu’, 74-82; Müslim, Müsakat, 79-104; Tirmizi, Büyu’, 23)

Buna göre tedavül maksadıyla basılan Ayasofya-i Kebir Camii figürlü paraların TL ile değişiminde eşitlik ve peşinliğe riayet etmek gerekir.

Koleksiyon maksadıyla basılan Ayasofya-i Kebir Camii figürlü gümüş ve bronz paraların değişiminde ise miktarlar farklı olabilir, ancak peşinlik şarttır.