Kaç kuruştan aşağı alışveriş caiz olmuyor?

Soru Detayı

- Bir fels değerinin altında alışveriş yapmak caiz midir?
- Bir fels değerinden aşağı alışverişler caiz olmaz. Bir felsin itibarî kıymeti, şimdi bir altın liranın kıymetinin, on beşte biri kadar kuruş olmaktadır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fels; İslamiyet’in ilk devirlerinden itibaren basılan bakır veya bronz sikkedir, Latince follis kelimesinin Arapçalaşmış şeklidir ve “akçe, para, mangır” anlamına gelir. Çoğulu fülus olup ağırlık ve büyüklükleri hesaba katılmaksızın bütün bakır ve bronz sikkeler hakkında kullanılır.

Eşyanın kıymetini belirlemek ve değişiminde kullanılmak için tedavüle sokulan bir para ile alışveriş yapılabilmesi, onun kıymetine değil, kendisiyle alınacak malın kıymetine göre istihdam edilir.

Bu nedenle satın alınmak istenen malın kıymeti düşükse bir fels veya ondan daha az kıymete sahip bir para birimi ile alışveriş yapmakta fıkhî açıdan bir sakınca yoktur.

Nitekim kadim fıkıh kitaplarında farklı zaman ve bölgelere göre felsten değer bakımından yüksek ve aşağı pek çok para birimi kullanılmıştır.

Fels için verilen bu bilgi, kuruş veya farklı bir isimle anılan diğer para birimleri için de geçerlidir.