Ashâb-ı kiramın hepsi cennetlik midir? Eğer hepsi cennetlik ise buna dair bir bilgi Kur'an-ı Kerim'de var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an-ı Kerim'de ashab-ı kiramın tamamının cennetlik olduğu bildirilmektedir.

Ashab-ı kiramın hepsinin cennetlik olduğu âyet ve hadislerle bildirilmiştir. İşte bir âyet-i kerime meali:

"Mekke’nin fethinden önce ve sonra Müslüman olanların hepsine de, Hüsnayı (cenneti) söz veriyorum." (Hadid, 57/10)

Hepsinin cennetlik olduğuna dair başka bir âyet-i kerime meali:

"Allah, (ashabın) hepsine de en güzeli (cenneti) vadetmiştir." (Nisa, 4/95)

Fetih suresinin 18.âyet-i kerimesinde, Cenab-ı Hak mealen buyuruyor ki,

"Ağaç altında sana biat eden, (yani emirlerini kayıtsız şartsız yapmaya söz veren) müminlerden Allah razıdır."

 bunlar sahabe-i kiram idi ve "onlara Sekine, (yani Tumaninet, kalblerine kuvvet) veriyor ve sana olan sevgilerini, sıdk ve ihlası biliyor ve onları yakın bir fetih ve zafer ile sevaplandıracağını müjdeliyor." Hudeybiye anlaşmasında, sidre yahut sümre ağacının altında yapılan söz vermeye işarettir.

Görülüyor ki, sahabeden herbirinin rıza-i ilahiye mazhar olduğu ve kalblerinin temiz ve halis olduğu ve sekinenin kalplerine indirilmesi ve yakın bir zamanda fetih ile sevaplandırılacaklarını bildirilmesi, mertebe ve şanlarının büyüklüğüne açık bir şahittir.

Allah'ın ilmi ezeli ve bedi olduğu için, neyin nasıl geleceğini de bilir. Bu nedenle, sahabilerden razı olduğuna göre, onların gelecekte de Allah'ın rızasına uygun olacakları anlamına gelir.

Buna göre büttün sahabiler için cennetliktir denilebilir. Bununla beraber, hadislerde bazı sahabiler ismen de sayılarak cennetlik olduğu ifade edilmiştir.