Arkadaşımın banka fonuna yatırdığı paradan borç alabilir miyim? Eğer caiz değilse borç aldığım parayı harcarken, caiz olan işlerde kullanırken bu işlerden İSLAM HUKUKU'na göre sorumlu olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şayet fondan para çektiğinde buna mukabil faiz ödemesi gerekiyorsa, bu günaha ortak olursunuz; borç almanız doğru olmaz.

Ancak arkadaşınız helal parasını fona yatırmışsa ve bu helal parayı çekip size borç verecekse bunda bir sakınca yoktur. Aldığınız paranın fon geliri olmamasına da dikkat etmeniz gerekir.