Arife suyuyla yıkanmak sünnet mi?

Soru Detayı

- Köyümüzde arife suyuyla yıkanma diye bir âdet var. Bu âdet sünnet midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kelimenin aslı "arefe"dir, halk arasında "arife" olarak de ifade edilir.

Birçok yerde anneler çocuklarını arefe günü yıkarken, bu uygulama “Arefe veya arife suyuna girmek” olarak adlandırılır.

Sünnette böyle bir âdet yoktur. Belki de fazla yıkanmaktan hoşlanmayan çocukların gönlünü alarak, yıkanmalarını sağlamaya yönelik bir tedbir, sonradan âdet haline gelmiştir.

Nezafeti ve temizliği imandan sayan İslam dini, mensupları tarafından vücudun tamamını yıkama adına birçok günler fırsat olarak değerlendirilmiştir.