Anlaşarak miras taksimi yapmak, günah mı?

Soru Detayı

- Kardeşler, kalan mirası Kuran’a göre değil de kendi aralarında istedikleri gibi paylaşabilir, deniyor.
- Böyle yaparlarsa Kuran’a uymadıkları için günaha ya da kul hakkına girerler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Varisler kendi paylarını bildikten sonra, kendi aralarında mirası kendi rızalarıyla istediği gibi taksim etmelerinden bir sakınca yoktur. Hatta varislerden biri isterse tamamını veya bir kısmını diğer varislere bağışlayabilir. Yeter ki işin içinde aldatmak, aldanmak olmasın.

Ancak, varisler razı olmadığı halde, Kur'an’ın belirlediği hisseye uyulmazsa, o zaman hem kul hakkı olur hem de Allah’ın emrine aykırı bir uygulama olur. Bu durumda hem tövbe etmek hem de hisseye uygun olarak hakkını vererek helalleşmek gerekir.

Özetle, kendi hisselerini bildikten sonra, varisler karşılıklı rızaya uygun olarak istenildiği gibi taksim edebilirler veya hibe ya da bağış yapabilirler.