Allah’ın yardımı ne zaman, diyenler kimler?

Soru Detayı

“Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber müminler, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı pek yakındır.” (Bakara, 214)
Sorum:
- Yoksulluk ve hastalık bu zenginlere darlık görülmüyor. Nasıl anlaşılmalı, yani bunlar bütün iman edenlere mi gelir?
- Bütün cennete girecek olanlar mı bu duruma düşecek?
- Ama zenginler ve sağlıklı olanlara bunlar gelmiyor. O zaman bunlar cennete gidemez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada müminlerin de sıkıntılarla imtihan edileceklerine işaret edilmiştir. Yoksa kafirlerin başlarına musibetlerin gelmeyeceğine dair bir vurgu değildir. Maksat, gayri müslimlerden çok eza ve cefa çeken Müslümanlara teselli vermek, bu sıkıntıların daha önceki müminlerin başına da geldiğini bildirmek ve zaman içinde sona ereceğine dikkat çekmektir. Yani mesele gayri müslimlerin veya cennete girmeyenlerin sıkıntılara maruz kalıp kalmamaları değil, “Biz iman ettik öyleyse başımıza bu sıkıntıların gelmesi de neyin nesi!” diyen müminlerin durumunu belirlemektir. Nitekim;

 “İnsanlar, denenip sınavdan geçirilmeden, sadece 'İman ettik' demekle bırakılacaklarını mı sanıyorlar? Andolsun ki biz, onlardan öncekileri de sınamıştık. Allah, elbette doğru olanları ortaya çıkaracaktır; keza O, yalancıları da mutlaka ortaya çıkaracaktır.” (Ankebut, 29/2-3)

mealindeki ayetlerde de bu gerçeğin altı çizilmiştir. Yani, iman imtihana engel değildir. İmanında samimi olanlarla samimi olmayanların, sabırlı olanlarla sabırlı olmayanların test edilmesi söz konusudur.

- Zannedildiğinin aksine, zengin ve sağlıklı görünenlerin de sıkıntıları vardır. Şairin dediği gibi:

“Âsude olam dersen eğer gelme cihane,
Meydana düşen kurtulamaz seng-i kazadan”

Sıkıntılar yalnız fakirlik ve hastalıktan ibaret değildir. Nice yüksek villalarda yaşayıp konforlu bir hayat sürdüren kimselerin çektiği huzursuzluk, ruhi sıkıntılar fakir ve hasta olanların hallerinden bin beterdir.

Kaldı ki, cennete girme kriterleri bela ve musibetlerin olup olmamasıyla değil, Allah’ın emir ve yasaklarına riayet edilip edilmemesi ile alakalıdır.