Allah’ın direkt yazılı olarak indirdiği İncil’in dili neydi?

Soru Detayı

- Allah’ın direkt yazılı olarak indirdiği İncil’in dili, İbranice mi, Aramice mi?
- Hz. İsa Aramice konuşuyordu, dolayısıyla Allah’ın yazılı olarak indirdiği İncil'in dili Aramice miydi?
- Eğer İbranice idiyse, her peygamberin kendi diliyle gönderilmesi gerekmez miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah her ulusa, kendi dilini konuşan peygamber gönderir ve kendi diliyle kitap indirir.

Nitekim bir ayet maeli şöyledir:

"Biz, her peygamberi mutlaka kendi kavminin diliyle gönderdik ki onlara (emredildikleri şeyleri) açıklasınlar..." (İbrâhîm, 14/4)

Hz. Musa İbrani'dir, İbranice konuşurdu. Ona gönderilen kitap da İbranice indirilmiş ve o dille yazılmıştır. Elbette İbranice, Hz. Musa'dan sonra çok değişikliğe uğramış, çok gelişim göstermiştir.

Hz. İsa da İbranice bilirdi, ama onun zamanında Filistin'de Aramice egemen olduğu için Aramice konuşurdu.

Genel kabule göre, Hz. İsa yazılı bir kitap bırakmamıştır. İnciller, Hz. İsa'nın talebelerinin çeşitli yerlere yazdıkları mektuplardan derlenmiştir.

Kilise inancına göre Matta, İbranice veya Aramice bir İncil yazmış, ama bu zamana dek bu İncil hakkında bir belge bulunmamıştır.

Elimizdeki Matta İncili, Markos İncili örnek alınarak Yunanca yazılmıştır. Çoğu Alman araştırmacı, Matta'nın, bu İncil'in yazarı olduğunu kabul etmez. Kiliseye göre en eski İncil olan Markos İncili de Yunancadır. Yunanca Markos İncili örnek alınarak Yunanca yazılan Lukas İncili'nin de Anadolu'da mı, yoksa Yunanistan'da mı yazıldığı tam belli değildir. Yuhanna İncili de Yunanca yazılmıştır…