Allah Peygamber Efendimize, "Kur'an'ı unutturmayacağız" diyor, ama Efendimiz'in namaz kıldırırken bir ayeti unuttuğu bildiriliyor?

Soru Detayı
- Ala suresinin 6. ayeinde Rabbimiz, Peygamber Efendimize Kur’an’ı unutturmayacağız diyor, ama siyer kaynaklarında Efendimiz’in bir gün namaz kıldırırken bir ayeti unuttuğu bildiriliyor? Bunu nasıl açıklarsınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin meali:

“Bundan böyle sana Kur’ân okutacağız da sen unutmayacaksın. Ancak Allah’ın dilediği müstesna. Çünkü O, size göre açık ve net olanı da gizli olanı da pek iyi bilir.”(A'la, 87/6-7)

- Söz konusu rivayetteki unutma olayı, ayette yer alan bu istisnanın misalidir. Bunun için ayet ile rivayet arasında bir çelişki yoktur.

- Kaldı ki, bundan maksat, ara sıra bazı ayetleri bir an için hatırlamamak manasındaki unutmak değil, tamamen unutup bir daha hatırlamamaktır. Böyle bir şey asla vuku bulmamıştır(bk. Kurtubî, İbn Aşur, ilgili ayetlerin tefsiri)

- Şunu da belirtmek ki, sadece unutma olaylarının değil, Resûlullah’ın hayatında görülen diğer bir kısım “sehiv” ve “görüşünden dönme” gibi konuların açıklanmasında da baş vurulan önemli bir rivayeti burada hatırlatmamız gerekecek:

“Ben muhakkak ki unutur veya unutturulurum, tâ ki sünnet koyayım.” (Muvatta, Sehiv, 2)

Hadis, senet yönünden eksik de olsa, mânâ yönünden sahihdir. (bk. Kadı Iyaz, Şifa, II/159)

Şu halde Hz. Peygamber (asm)’in nisyan, sehiv, hata gibi fiillerinde, dini kemale erdiren, Allah’ın, kullarına olan nimetlerini tamamlayan feyizler, bereketler, hikmetler vardır. Böylece, müminler unuttuğu zaman nasıl yapacaklarının uygulamasını Allah’ın Elçisi vasıtasyla öğrenmektedirler.