Allah, giydiğine aldırış ve itibar etmeyen insanları sever mi?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mı?
- Varsa bu hadisi nasıl anlamalıyız?
"Allah Teâlâ, giydiğine aldırış ve itibar etmeyen insanları sever."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis meali şöyledir:

“Allah giydiğine aldırış etmeyen sıradan elbise giyen mümin kulunu sever.”

Bu rivayeti Ebu Talib el-Mekki, zühdün vasfı ve fazileti konusunu işlermiş (1/258), Gazzali de zühdün açıklanması bölümünde (4/338) zikretmiştir.

Iraki bu rivayetin aslını bulamadığını söyler. (4/336)

Subki de İhya’da isnadını bulamadığı hadisler arasında zikretmiştir. (5/372)

Esasen bu tür rivayetlerin, uydurma olmamak şartıyla, mutlaka hem doğru tercümeleri verilmeli hem de İslamın ruhuna uygun açıklamaları yapılmalıdır.

Burada kastedilen mana, alçak gönüllü olmak için elbiselerle süslenmeyi ve övünmeyi terk etmektir. Yoksa kiri paslı giyinmek, pejmürde olmak ve bunlarla övünmek değildir. Nitekim Peygamberimiz, “Şüphesiz Allah, kirliliğe ve dağınıklığa buğz eder.” (Hakim, Şuabü’l-iman, 5/168, no: 6226) buyurmuştur.

O halde, kirli, dağınık, pejmürde olmakla, elbise giyiminde alçak gönüllü olmak arasında dağlar kadar büyük fark vardır.

Demek ki, Allah kirlerden sakınmayan ve kılık-kıyafetini düzeltmeyen kimseyi sevmez. Çünkü Allah manevi temizliği sevdiği gibi, dış görünüşle ilgili olan beden ve elbise temizliğini de seviyor ve halkın bunu ahlak edinmesini istiyor. Ayrıca Allah, alçak gönüllü olmak için elbiselerle süslenmeyi ve övünmeyi terk edenleri de sever.