Allah bazı milletleri neden çirkin yaratmıştır?

Soru Detayı

- Allah'ın bazı insanları neden çirkin yarattığı konusunda bu sitede cevap vardır. Fakat benim merak ettiğim Allah'ın bazı milletleri genel olarak yani çok büyük bir oranda neden çirkin yarattığı konusunun cevabıdır.
- Örneğin Afrika’daki insanları genel olarak çok çirkin adeta bazıları maymuna çok benzer bir şekilde yaratmıştır veya Asya milletlerindeki kişilerin de gerçekten 100’de 90’nın çirkin yaratıldığını görüyoruz veya Brezilya’daki amazonlarda yaşayanların veya kabilelerde yaşayan kişilerin gerçekten hemen hemen hepsinin çok çirkin yüzüne bakılmayacak bir şekilde yaratıldığını görüyoruz.
- Fakat bazı milletler İngiliz olsun Rus milleti olsun bu örnekleri çoğaltabiliriz genel olarak daha güzel daha göze hoş bir biçimde yaratmıştır.
- Benim sorum kişisel değil bazı milletler neden çirkin yaratılmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Önce şunu belielim ki, güzellik ve çirkinlik göreceli bir özelliktir. Size göre çirkin olan bir kimse, başkası için gayet güzel görünebilir.

Özellikle, bir milletin tamamının çirkin olduğunu söylemek pek isabetli olmayabilir.

- İnsan gözü; alıştığı şeyleri tanıdık ve güzel göre bildiği halde, alışık olmadığı, fazla görmediği şeyleri; garip, tuhaf karşılayabilir.

Bu açıdan bakıldığı zaman, öyle zannediyoruz ki, sizin çirkin gördüğünüz o milletlerin fertleri kendi aralarında farklı bir bakış açısına sahiptirler.

- Farklı milletlerin farklı yapıda olmaları, onları var eden yaratıcının bir olduğunun göstergesidir. Çünkü bir fiilin birliği, failin de/yapanın da bir olduğunun delilidir.

Bu açıdan bakıldığında, dinlerde ve varlık sahasında en büyük hakikat olan tevhidin birer göstergesi olduğu için milletler, kendi, aralarında bir birlik vasfına sahip şekilde yaratılmıştır.

Hatta denilebilir ki, aynı milletten olan farklı kabilelerin kendi aralarında bazı özellikleri itibariyle birbirine benzemelerinin bir hikmeti, yüce yaratıcının birliğini göstermek içindir.

Bütün insanların aynı organları taşıması itibariyle gösterdiği sanat birliği penceresinden yüce sanatkârın birliğine şahadet ettiği gibi, her ferdin farklı bir simaya sahip olması da yaratıcının mutlak iradesini ve tercihini göstermektedir.

Bunun gibi, farklı milletlerin insanlık özelliğinde birbirine benzemesi, Allah’ın vahdetinin/birliğinin göstergesi olduğu gibi, her milletin farklı bir sanat estetiğine sahip olması da Allah’ın mutlak iradesi, sonsuz ilim ve kudretinin delilidir.

İfade edildiği üzere, Allah’ın varlıkları, insanları hatta cinleri ve melekleri farklı şekilde yaratması, Onun mutlak iradesini, sonsuz ilmini ve kudretini göstermesi içindir.

Aynı milletin fertlerinin bazı özelliklerde birbirine benzemesi ise, Onun birliğinin göstergesidir.

Demek ki, bizim çirkin dediğimiz insanlar veya milletler, Allah nezdinde çirkin değil, onun farklı bir sanatının yansımasıdır. Hikmet nazarıyla bakıldığı zaman, bir maymunun da bir farenin de bir domuzun da, bir böceğin de çok harika birer sanat değerine sahip olduğu görülür.

Demek ki, bizim tarafımızdan çirkin görülen şeyler, yaratıcı tarafından çok büyük hikmetlere mazhar oldukları için öyle yaratılmıştır.