Allah, anne-babaya karşı gelmenin cezasını ölümden önce verir mi?

Soru Detayı

- Allah bütün günahlardan dilediğini kıyamet gününe tehir eder. Ancak anne-babaya karşı gelmenin cezasını ölümden önce hayattayken verir. (Hakim)
- Hadisin tam tahrici ve sıhati nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Allah bütün günahlardan dilediğini kıyamet gününe tehir eder. Ancak anne-babaya karşı gelmenin cezasını ölümden önce hayattayken verir.” (Hâkim, 4/172)

Hakim, bu hadis rivayetinin sahih olduğunu söylemiş, ancak Zehebi, senedinde Bekkar b. Abdulaziz adındaki ravinin zayıf olduğunu belirterek rivayetin zayıf olduğunu bildirmiştir. [bk. Zehebi, Talhis, (Müstedrek ile birilikte), a.g.y]

Alimlere göre, bu hadis ifadesi “tağliz-teşdid” (anne-babaya karşı gelmenin kötülüğünün büyüklüğünü göstermek) içindir. (bk.Aliyyu’l-Kari, Mirkatu’l-Felah, 7/3098)