Ahlakını beğendiğiniz gence kızınızı vermezseniz fitneyi bekleyin, ne demek?

Soru Detayı

- Ahlakını beğendiğiniz bir genç evlenmek isterse onu evlendirin yoksa fitne çıkarmış olursunuz. Buna benzer bir hadis vardı. Karşı taraf evlenmek istemesede mi?
- Ve fitne nasıl çıkacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet bu anlama gelen hadisler vardır:

"Size, ahlak ve dininden hoşlandığınız biri gelirse onu evlendiriniz. Eğer evlendirmezseniz yeryüzünde fitne ve büyük bir fesat olur.” (İbni Mace, Nikâh, 46)

"Dini ve ahlakı sizi memnun eden birisi kız istemek üzere size gelirse onu evlendirin. Böyle yapmazsanız yeryüzünde fitne ve büyük bir fesat olur."  (Tirmizi, Nikâh 3)

“Dinini ve ahlakını beğendiğiniz bir kimse size dünür olarak gelirse kızınızı ona nikahlayın. Böyle yapmazsanız, yeryüzünde fitne ve bozgunculuk olacaktır.” Bunun üzerine, ey Allah’ın Rasûlü, dediler: “Eğer o kimsede mal ve denklik olarak bir eksiklik olursa ne olacak? Efendimiz (asm) buyurdular ki: Üç kere “Dinini ve ahlakını beğendiğiniz size gelirse, kızınızı onunla mutlaka nikahlayın.” (Tirmîzî, Nikah, 3)

Yani, huyunu ve dindarlığını güzel gördüğünüz beğendiğiniz bir adam evlâdınızdan ve yakınlarınızdan bir kadınla evlenmek için size teklifte bulunduğu zaman kadını onunla evlendirin.

Eğer kadını diyanetini ve huyunu beğendiğiniz adama vermeyip, sırf zenginliğe veya sırf güzellik ve makama rağbet ederseniz yeryüzünde karışıklık, bozukluk olacaktır. Çünkü kızlarınızı zengin veya makam sahiplerinden başka kimselerle evlendirmezseniz, kadınlarınızın çoğu kocasız ve erkeklerinizin çoğu karısız kalacak, dolayısıyla kötülük, fuhuş ve ahlâksızlık çoğalacak. Kadınların velilerine birtakım lekeler gelebilecek, fitne ve fesat çoğalacak, neslin devamlılığı aksayacak, iffet ve muhafazakârlık azalacaktır.

Hadisler, nikah konusunda erkeğin kadına küfüv, yani denk olmasının temel ve dönüm noktasının erkeğin dindarlığı ve güzel huyluluğu olduğuna delalet eder.

Demek ki, bir kadın da sırf zenginliğe veya sırf güzellik ve makama rağbet ederek, huyunu ve ahlakını beğendiği halde evlenmezse, o da bu hadislerdeki tehdide girebilir.