Ahirette hesap günü sevapları günahlarından fazla gelen kimseler direkt cennete mi girecek?

Soru Detayı
Öteki dünyaya gittiğimizde sevaplarımız günahlarımızdan fazla olunca; günahlarımız affolunup direkt cennete mi gireceğiz, yoksa onların cezasını çektikten sonra mı cennete gireceğiz? Eğer ilki gibiyse bu durumda insanların içinde az da olsa günah işleme isteği doğmaz mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sevapları günahlarından fazla olan insanlar direkt cennete gireceklerdir inşallah. Çünkü peygamberler dışında bütün insanlar günah işleme özelliğine sahiptirler. Günah işleyen her insan cehenneme gitseydi, o takdirde peygamberler dışındaki tüm müminler önce cehenneme sonra da cennete gitmiş olacaktı.

Ayrıca günah ve sevap durumu insanın cennetteki makamını belirleyeceği için, bilinçli bir mümin ebedi hayatı için elbette günahlardan uzak duracaktır.