Adalet ve merhameti nasıl ayırt etmeliyiz; bunun sınırı ne olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adalet, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir. Bir hakim başkasına yapılan zulme merhameti ile yaklaşamaz ve bu yönde tasarruf edemez. Adaletin gereğini yerine getirir. Kendi şahsına ait bir mesele ise, o zaman merhamet edip affedebilir.

“Allah Rasulü kendi nefsi için, intikam almamıştır. Ancak Allah’ın yasaklarının çiğnenmesi durumunda Allah hakkı için öç almıştır.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 4)

Birincisi merhamet diğeri ise adaletin tecellisidir.