Abuziddin veya Abuzittin kelimesinin anlamı nedir?

Soru Detayı

- İnternette araştırdığım da çok farklı anlamlar çıktı küfür kelimesi olduğunu söyleyen bile var. Ve çevremde de kullanılıyor.
- Eskiden benimde kullandığım bir kelimeydi ve çevremde de kullanılıyor. Ama anlamını merak edip araştırdığım da beni korkutan anlamları da vardı.
- Bu kelimenin anlamı tam olarak nedir acaba?
- Çocuk ismi olarak vermek uygun mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kelimenin hangi maksatla kullanıldığını bilemiyoruz. Doğrusu biz bunu ilk defa görüyoruz. Acaba “kıcec-bicec” gibi manasız bir tekerleme mi, yoksa manası olan bir söz mü? Ayrıca bunun hangi dilde yer aldığını tespit etmek de zordur.

Bununla beraber, bunu Arapça bir terkip olarak kabul edersek, açıklaması şöyle olur:

“Abu” baba demek, “zi” sahip demek... “Din” kelimesi ile de mensubu bulunduğumuz İslam dini kastedilmiş olabilir. Bu durumda, “abuziddin” Arapça dilbilgisi kurallarına göre zincirleme isim tamlaması olup, “dinin sahibinin babası” anlamına gelmektedir.

Dinin sahibi Allah olduğuna göre, bu sözcüğün ne denli bir dinî risk taşıdığı açıktır.

Kim bilir belki de bunu teslis akidesini kabul eden Hristiyanların uydurduğu ve Müslümanlara da bir tuzak olarak hazırladığı sinsi bir hezeyan-ı küfrî de olabilir.

Bu gibi şüpheli kelimeleri kullanmaktan mutlaka uzak durmak gerekir.