Abdullah b. Revaha, şehit olmadan önce nefsiyle ne konuştu?

Soru Detayı

- Abdullah b. Revaha’nın şehit olmadan önce nefsiyle mücadele ettiği ve hanımını boşadığı, mallarını ve sahip olduğu her şeyi sadaka olarak hibe ettiği rivayet ediliyor.
- Bu bilgi doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu bilgi doğrudur.

Hz. Abdullah b. Revaha Mute Savaşında parmağı yaralanınca atından atlayıp, yaralı parmağını ayağının altına koyup, “Sen ancak kanayan bir parmak değil misin? Bu kazaya da Allah yolunda uğramış bulunuyorsun.” diyerek parmağını çekip koparmıştır. (bk. Köksal, İslâm Tarihi, 8/63)

Abdullah b. Revaha nefsiyle mücadele etmeye devam ediyor ve nefsine şöyle diyor:

“Ey nefis! Neyi bekliyor ve neyi ümit ediyorsun? Eğer karını düşünüyorsan ben onu boşadım. Eğer, köle ve cariyelerini düşünüyorsan ben onları azad ettim. Yok, beklediğin bunlar değil de gözün dünya nimet ve şatafatında ise, bilmiş ol ki, onlar da Allah ve Resulü’nündür. Şimdi söyle ey nefis neyin kaldı?” (İbnü’l-Esîr, Üsdü’l-Ğâbe, 3/237)

Abdullah b. Revaha önce yaralandı, daha sonra da çok arzuladığı şehitlik mertebesine nail oldu. (İbn Hişâm, 4/21–22; Isbahânî, Hilyetü’l-Evliya, 1/120)