300 km yol yapıyorum, seferi olur muyum?

Soru Detayı

- İş icabı ile marketlere malzeme bırakıyorum, belki günde 300 km yol yapıyorum, namazım seferi oluyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sürekli gidip geldiği işyeri en az 90 km uzakta olan ve işyerinin bulunduğu yerde her defasında Hanefilere göre 15, Şafiilere göre 4 günden az kalan kişinin, işyerinin bulunduğu şehirde otel, misafirhane vb. bir yerde kalıyorsa, orada seferi sayılır. Kendi mülkiyetinde veya kiraladığı bir meskende kalıyorsa, işyerinin bulunduğu yerde seferi olmaz (bk. İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, II, 614; Bilmen, İlmihal, s. 163)

Buna göre bir kişi eğer aynı şehrin içinde 90 Km'den fazla yol yapıyorsa, namazlarını tam olarak kılar, yani seferi olmaz. Eğer 90 km.den uzak olmak şartıyla farklı şehirlere giderek marketlere malzeme bırakıyorsa, seferi olur.