Anne baba, evladının evinde seferi olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yetişkin bir kimse doğup büyüdüğü ya da sürekli yaşamak üzere temelli yerleştiği asli vatanını terk edip, herhangi bir sebeple sürekli yaşamak üzere bir başka yere yerleşirse, burası onun asli vatanı olur ve bu durumda önceki yer vatan-ı asli olmaktan çıkar. Eski asli vatanında anne-babasının veya yetişkin çocuklarının bulunması durumu değiştirmez. Tercih edilen görüş budur. (bk. İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, 2/614-615)

Buna göre bir kimse sürekli yaşamakta olduğu vatanından ayrılıp ziyaret, seyahat, ticaret vb. amaçlarla seferi olacak kadar uzak yerde yerleşik olan anne ve babasının ya da çocuklarının yanına giderse, seferilik hükümlerine tabi olur.

Dolayısıyla seferi olacak kadar gittiği yerde Hanefilere göre 15, Şafiilere göre 4 günden daha az kalmaya niyet ettiği takdirde, orada da seferi olur. (bk. Mevsıli, el-İhtiyar, 1/268)