Yurt dışında ikamet ediyorum, tatile Türkiye'ye geliyorum. Kendi anne babamın yaşadığı yer ve karımın anne babasının yaşadığı yerde, on beş günden az kalınca seferi sayılır mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yolculuk ve ikâmet hallerinde, tabi olanın değil, tabi olunanın niyeti geçerlidir. Bu yüzden asker, komutanının; işçi işvereninin; öğrenci hocasının; kadın kocasının niyetine göre mukim veya yolcu olmuş olur.

Aslî vatan: Bir kimsenin doğup büyüdüğü veya evlenip içinde yaşamak istediği veya içinde barınmayı kasd edip, başka yeri vatan edinmek istemediği yere "aslî vatan" denir.

Bir kimsenin karısının yaşadığı yer vatan-ı aslidir. Ancak karısının anne babasının yaşadığı yer vatan-ı asli değildir.

Bu durumda doğup büyüdüğünüz anne babanızın bulunduğu yer olan Bursa vatan-ı aslidir. Burada seferi sayılmazsınız. Eşinizin memleketi olan Tekirdağ ve İstanbulda da her birinde on beş günden az kalacağınız için buralar da vatan-ı süknadır. Buralarda seferi sayılırsınız.