Yirminci Yüzyıl Türkiyesi ve Dünyası hakkında bilgi verebilir misiniz?

Soru Detayı

- Yirminci Yüzyılın çok çetin ve iman adına zor bir yüzyıl olduğu söyleniyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuları detaylandırmaya bu satılar yeterli olmaz. Bu sebeple kısaca bir kaç maddeye işaret edilebilir:

a. En şiddetli zulümler ve en büyük baskılar ve istibdatlar hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok yerinde, özellikle İslam aleminde söz konusu olmuştur.

b. Birinci Dünya savaşı gibi -hem İslam alemini hem de diğer bir çok ülkeyi perişan eden- bir savaşın olması.

c. İkinci Dünya savaşı gibi -İslam alemi dışında cereyan etmekle beraber- milyonlarca insanın öldüğü, insanlığın yüz karası bir savaşın olması. Hadis-i şeriflerde bu iki cihan harbine: “Melhame-i kübra” (korkunç insan kaybına sebep olan savaş) adı verilmiştir.

d. Türkiye, Kur’an ve İslami ilimleri okumanın yasaklandığı, İslam harflerinin kaldırılmasıyla bir anda milyonlarca insanın okuma-yazma bilmez duruma düştüğü, bazı camilerin ahıra dönüştürüldüğü, “Tanrı uludur” şarkısının ezan yerine okunduğu, İslam kardeşliği yerine ırkçılık / ulusalcılık felsefesinin hükümran olduğu, buna paralel olarak bir sürü fitne-fesadın ortaya çıktığı ve benzeri pek çok dinsizlik virüsünün kol gezdiği bir ülke durumuna düşürüldü.

e. Bütün İslam ülkelerinde, devleti yönetenlerin asker kökenli olması, hürriyetlerin ortadan kaldırılması, totaliter sistemle birlikte eşedd-i zulüm ve eşedd-i istibdadın hüküm sürmesi, -Türkiye dahil- hilafetin kalkmasıyla birlikte, İslam aleminin her ülkesinde Allah’ın Resulünün benimsemediği laik, sosyalist, kemalist, militarist düzenlerin kurulması ve buralarda belli asker totemlerin dinsel simge haline gelmesi gibi, Allah’ın yasakladığı şeylerin yürürlüğe konulması, emrettiği şeylerin yürürlükten kaldırılması gibi dehşet verici hadiselerin olması.

f. Ayrıca, depremler, seller, yangınlar, hortumlar, fırtınalar, tsunamiler, herc-ü merc denilen katliamlar gibi maddi felaketlerin -başka hiçbir asırda olmadığı kadar- fazla olması da materyalist, ateist, komünist, kapitalist, faşist, ırkçı bir  zaman özelliğini taşıyan XX. asrın bu maddi-manevi felaketlere maruz kalması, Allah’ın bu asra gazabının şiddetinin göstergesidir.