1998-1999 yıllarında vermediğim altın zekatını, şimdi vermek için hangi yıla göre hesap yapmam gerekir?

Soru Detayı

- 1998 ve 1999 yıllarında nisap miktarına ulaşmış altınlarım vardı, ancak zekat vermiyordum. 2000 yılında altınları bozdurdum. Şimdi geçmişteki zekat borcumu ödemek istiyorum. Altının değerini 2013 yılına göre mi yoksa altınların elimde bulunduğu yıla göre mi hesap etmeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elinde altın, gümüş, para veya ticari mal, hayvan, zirai ürün... bulunan Müslüman, elinde hangi mal var ise, onun belli bir miktarını zekat olarak verecektir. Mesela, bu mal altın ise, altının kırkta birini verecektir; borcu para değil, altındır.

Bir Müslüman zamanında ödememiş ise, şimdi yine o miktarda altını veya bugünkü karşılığını ödeyecektir.

Zekat vermekle yükümlü olduğu halde önceki yıllarda zekatını vermemiş olan kimse, zekatını vermediği geçmiş yılların zekatını da verir. (Mevsılî, el-İhtiyâr, 1/329-333, 391)