15 yaşında nasıl bir aile kurulur?

Soru Detayı

- 15 yaşındayım. Evlenmek istiyorum fakat resmi kanunların bu konu hakkında kişinin en az 17 yaşında olması gerektiğini söylüyor.
- Ailelerin izni durumunda sadece dini nikah ile Evlilik sürdürmek caiz midir/mümkün müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ailenin izni ve rızasıyla 15 yaşındaki bir kızın evlenmesi caizdir.

Resmi nikah olmadığı için kadının hukukunu korumak gerekir ve bu sebeple bazı tedbirler de alınmalıdır.

İmam Ebu Hanife'ye göre yaş ile buluğ; erkeklerde 18 kızlarda ise 17 yaştır. Şafii, Hanbeli ve İmameyne göre ise yaş ile buluğ hem kız hem de erkeklerde 15 yaşı tamamlamakla olur. (el-Fetava'l-Hindiyye, Babu'l-Hacr)

bk.
el-Mevsuatu'l-Fıkhiyyetü'l-Kuveytiyye, 252/11.
el-İnaye Şerhu'l-Hidaye, 256/3.
el-Ukudu'd-Durriyye, 22/1.
Esne'l-Metalib, 127/3.