1 salavat oku 100 huriye kon, hadis mi?

Soru Detayı

- 1 salavat oku 100 huriye kon, böyle bir şey var mı, bu hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Salavatın faziletiyle ilgili birçok hadi-i şerif vardır.

Ancak, "1 salavat oku 100 huriye kon" anlamında veya bu anlama gelecek bir hadis yoktur.

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimize salavat getirmemizi emreden Allah’tır. Bu nedenle Efendimize “Allahümme salli ala Muhammed” ve benzeri şekillerde salavat getirmek ibadettir.

Bir ayette, “Allah ve melekleri peygambere salat ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin ve onu tam bir teslimiyetle selamlayın.” (Ahzâb 33/56) buyurulur. Müfessirler, bu ayette;

- Allah’ın peygambere salatının ona rahmet etmesi ve onu melekleri katında övmesi,
- Meleklerin salatının peygamber için istiğfarda bulunmaları,
- Ve müminlerin salâtının Allah’tan peygamberin kendi katındaki makamını yüceltmesi için dua etmeleri

anlamına geldiğini ifade ederler.

Ayetin ikinci kısmında geçen “tam bir teslimiyetle selamlama” ifadesi ise ya -namazların son kadesinde okunan Tahiyyat duasında olduğu gibi- belli selam kelimelerini kullanarak Hz. Peygamber’in (asm) manevi şahsiyetini selamlama ya da onun emirlerine tam anlamıyla boyun eğme şeklinde anlaşılmıştır.

Ayetteki emrin gereklilik mi (farz mı) yoksa tavsiye mi (nedb) ifade ettiği tartışılmış, farz ifade etmekle birlikte hayatta bir defa yerine getirilmesinin yeterli ve diğerlerinin mendup hükmünde olacağı belirtilir. (bk. Kadı Iyaz, Şifa, 2/64)

Bir mecliste Resul-i Ekrem’in (asm) adı ilk anıldığında veya bir metinde ilk yazıldığında salatüselamda bulunmanın ayetteki emri yerine getirmek için yeterli sayılacağı kabul edilmiştir.

Hz. Peygamber’e (asm) salatüselam getirmekle ilgili hadislerden birinin meali şöyledir:

“Kıyamet günü insanların bana en yakını bana en çok salavat okuyanıdır.” (Tirmizî, Vitir, 21)