​Bir kimsenin çok fazla günah işliyor olması namaz kılmasına engel midir?

Soru Detayı

- Ben çok fazla günah işleyen biriyim haftada bir içki içen haftada 1 zina yapan harama bakan bir kişiyim o yüzden namaz kılmıyorum, kendi kendime diyorum ki bu kadar çok günah işlerken namaz kılsam nolur?
- İşlediğim günahları bırakmadığım müddetçe günde 100 vakit namaz kılsam Allah gene razı olmaz benden diyorum. O yüzden günah işlemeyi bırakmadan namaz kılmayı düşünmüyorum. Haksız mıyım hocam?
- Ben bu kadar çok günah işlerken namaz kılsam Allah benden razı olur mu?
- İşlediğim günahları bırakmasam ama namazımı da aksatmasam Allah benden razı olmaz ki Allah’ın benden razı olması için günah işlemeyi bıraktıktan sonra namazımı aksatmamam lazım. Günah batağında olduktan sonra namazımı aksatmamamın Allah katında bir değeri yok diye düşünüyorum.
- İşlediğim günahları bırakmadığım müddetçe günde 100 vakit namaz kılsam Allah gene razı olmaz benden. Haksız mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir taraftan Allah tarafından yasaklanmış olan işleri yapıyorsunuz, diğer taraftan da Allah tarafından emredilmiş işleri yapmıyorsunuz ve bunun da gayet bilincindesiniz.

Sizce ortada garip bir durum yok mu? Yani sizi yaratanı inkar etmiyor, ama ona bile bile karşı geliyorsunuz.

Şeytanın bu konuda ne kadar sizinle oyun oynadığının farkında değil misiniz?

Siz derhal tövbe edip yüzünüzü Allah’a dönün, Fatiha suresinde ifade edildiği gibi sadece O’na kulluk ederek O’ndan yardım isteyin ve katiyen aksatmadan 5 vakit namazınızı kılmaya başlayın.

Göreceksiniz ki, ihlas ile kılacağınız namazlarınız sizi bütün günahlardan ve bu batıl çevrelerden uzaklaştıracaktır ve gerisi de inşallah çorap söküğü gibi gelecektir; yeter ki 5 vakit namazınızı, sünnetleriyle beraber aksatmayın.

Günahları terk edip Allah’a yönelirseniz -buradaki samimiyetinize bağlı olarak- da Allah geçmiş günahlarınızı silecek, hatta inşallah sevaba dahi tebdil edecek.

Şeytanın vesveselerinden de sık sık Allah’a sığınmayı ve her fırsatta tövbe istiğfar etmeyi de unutmayın lütfen.