Zina edip sonra tövbe ederek tekrar iffetli bir insan olunabilir mi?

Soru Detayı

- İnsan zina yaparsa iffetinin zarar göreceği ya da gideceğini biliyoruz. Peki insan tövbe edip bir daha o eyleme girmese, eskisi kadar iffetli olur mu yoksa ne yaparsa yapsın o ilk halindeki iffeti tekrar kazanamaz mı?
- Bir de ALLAH ve Resulü iffetli insanları övüyor ve onların müjdeliyor. Acaba o iffetsiz işi yapıp pişman olan ve kendisini düzelten insan da müjdelenenler arasına girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir günahı işleyip sonra pişman olarak tövbe eden ve bir daha o günahı işlemeyen, hiç işlememiş gibi olur. Nitekim bu hususta Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurur:

"Günahtan tam dönen ve tövbe eden, o günahı hiç işlememiş gi bidir." (İbn Mace, Zühd 30)

Bir insan zina yapsa, sonra tövbe edip iffetli bir insan olabilir ve hadiste verilen müjdelere nail olabilir.