Zevcesi ile bir elbiseyi paylaşan sahabî efendimiz kimdir?

Soru Detayı

- Miskinlik bahsinde örnek verilen ve tek bir libasa sahip olduklarından mütevellit zevcesi ile birlikte bu libası nöbetleşe giyen sahabî efendimiz kimdir?
- Olay nasıl olmuştur?
- Kendileri ile ilgili hangi kaynaklardan bilgi edinilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz hiçbir kaynakta bu bilgiyi bulamadık.

Sadece Şaravi'nin "rivayet edilir ki" diyerek zayıflığına dikkat çektiği, senetsiz ve kaynaksız olarak verdiği şu bilgi var:

Sahabeden bir kimse namazlardan hemen sonra eve gidiyormuş. Bir defasında o kimseye hitaben Peygamberimiz (asm),

 “Bize karşı da mı istiğna gösteriyorsun? Peygamberini görmekte gevşek davranan kimse olur mu?” diye buyurdu. Sahabi de şöyle cevap verdi:

“Hayır ey Allah’ın Elçisi. Fakat benim eşim evde beni bekliyor… Bir tek elbisem vardır. Ben namazı kılıp eve giderim, eşim de onu giyer namaz kılar. Eve gitmeye acele etmemin sebebi budur.”

Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm) o sahabiye dua etti… (bk. Şaravi, Tefsir, Taha, 20/131-/132. ayetlerin tefsiri)

Not: Bu rivayetin herhangi bir senedi zikredilmediği gibi, olayın kahramanı olan sahabinin ismi de zikredilmemiştir.