Zekat taksitli olarak verilebilir mi?

Soru Detayı

- Diyanet web sayfasında, zekâtın taksitle de verilebileceği belirtiliyor; dinimizin bu konuya bakış açısı nasıldır?
- Zekâtımızı taksitle verisek, herhangi bir sakıncası olur mu? Hem maddi konuda bizim için de kolaylık olur...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekât taksitli olarak da verilebilir. Bilhassa maaş üzerinden geliri olan kimseler için bunda kolaylık vardır. Ancak durumu müsait olan kimsenin, fakirin menfaatına olan şekliyle zekâtını vermesi tavsiye edilir.

Kuvvetli ve en sahih olan görüşe göre, üzerine zekât düşen mal ve paraların zekâtı, o mal ve paranın üzerinden bir sene geçtikten sonra, fevren, yani, sene biter bitmez hemen verilmesi icabeder. Özürsüz olarak tehir etmek câiz olmaz. Günahı muciptir.

Diğer bir görüşe göre ise, zekâtın verilmesi fevrî değil, terahî üzerine farzdır. Yani sene nihayetinde hemen verilmesi lâzım değildir. Mükellef bunu hayatta bulundukça dilediği zaman edâ edebilir. Edâ etmeden ölürse, ancak o zaman günahkâr olur. Fakat bu görüş zayıftır.