Zaruret durumunda bankadan faizli kredi alabilir miyiz?

Soru Detayı
Bankadan maaş almaktayız. Maaşımız bittikten sonra, ek hesap olarak bir sonraki ay maaşından kesilmek üzere maaşın yarısı kadar miktar çekebiliyoruz. Yalnız bir sonraki maaştan kesinti yaparken yaklaşık %5 oranında faiz ile banka geri alıyor. Bu işlem zaruret halinde yapılabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zaruret hali insanın hayatının tehlikede olduğu ve hayatını kurtarmak zorunda kaldığı durumlardır. Bunun dışındaki geçim sıkıntılarına zaruret denilmez. Bu sebeple geçim sıkıntısı sebebiyle bahsettiğiniz faizli parayı çekmeniz caiz olmaz.