Yunus suresi 47. ayette "Her ümmetin bir peygamberi vardır..." deniliyor. Her ümmete yalnız bir peygamber mi gönderilmiştir?

Soru Detayı

-  Gerçi İsrailoğullarına bakıldığında kendilerine birden fazla peygamber gönderildiğini biliyorum...
- Ayette "Her millete, ümmete bir peygamber gönderildiği" belirtiliyor. Her milletin bir peygamberi olduğu belirtiliyor. Her milletin sadece ve yalnızca bir tane mi peygamberi vardır?
- Ancak ayetlerde "Her milletin bir peygamberi vardır. Her millete bir peygamber gönderilmiştir." denilirken belki bu "bir" lafzı dikkatimi çekmiş olabilir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Her ümmetin bir peygamberi vardır. Peygamberleri kendilerine gelince, aralarında adaletle hükmedilir, hiçbirine zulmedilmez." (Yunus, 10/47)

Ayetteki "bir peygamber gönderilmiştir" ifadesi sadece bir tane anlamında değildir. Her ümmete peygamber ve peygamberler gönderildiğinin muhakkak olduğunu ifade etmek için kullanılmıştır. Nitekim aynı ümmete aynı anda birden çok peygamber gönderildiği de olmuştur. Mesela Hz. Musa (as) ve Hz. Harun (as) gibi.

Geçmiş her ümmetin, insanları Allah'ın dinine ve ona itaatta davet eden bir peygamberi olmuştur. Âhirette o ümmeterin peygamberleri hesap görme ye­rine gelince, ümmetin fertleri arasında adaletle hükmedilecek, onlara herhangi bir haksızlık yapılmayacaktır.

Ahlirette her ümmet, Allah'ın huzuruna peygamberleriyle birlikte çıka­cak, onların yapmış olduğu ameller ve kendilerini koruyan melekler, o ümmet­lerin dünyada yaptıklarına dair şahitlik edeceklerdir. Neticede aralarında hüküm verilecek, herkese layık olduğu ceza veya mükâfaat verilecek, hiçbir kimseye zulmedilmeyecektîr.