Yumuşak konuşmak, sadece Firavun için mi?

Soru Detayı

- Firavuna git ona yumuşak söyle belki anlar derken anlaması için birine her zaman yumuşak mı söylemeliyiz buradan bunu mu anlamalıyız?
- Her zaman bir şey anlatmak için yumuşak mı söylemeliyiz karşıdakinin anlaması için?
- Yoksa bu konu firavunun anlaması için mi sadece Firavun'un özelliği mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayette muhatap Firavun olduğuna göre elbette yumuşak konuşma vurgusu ona yöneliktir. Fakat bu ayetten “başka insanlara yumuşak konuşmayın” hükmünü çıkarmak akla ziyandır.

Ayrıca tefsir usulünün genel bir kaidesidir ki “Nüzul sebebinin hususi olması, oradaki hükmün umumi olmasına engel değildir.”

Keza ayetten şunu ders alabiliriz ki, “Herkesle yumuşak konuşmak güzeldir, fakat Firavun gibi enaniyet taşıyan insanlarla öyle konuşmak güzellikten öte zorunludur.”

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin, Uhud savaşının mağlubiyetine sebep veren bir kısım sahabeye gösterdiği yumuşak tavır, Allah tarafından övülmüş ve pedagojik bir eğitim dersi verilmiştir:

“Sen onlara sırf Allah’ın lütfettiği merhamet sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.” (Al-i İmran, 3/159)