Ya Ali beni idrak et, benden tarafa dön, rivayeti sahih mi?

Soru Detayı

- "Nâdi Ali" duasının ve rivayet edilen hikayesinin gerçekliği hakkında bilgi verir misiniz?
- “Nadi Ali” ismiyle bilinen; Peygamber Efendimiz (sav)’in Uhud savaşında hendeğe düşerek mucizevi şekilde Hz. Ali’ye seslenmesi ve onun yardıma gelmesi olarak anlatılan duanın gerçekliği var mıdır?
- Çeşitli tarikatlarde sıkça okunmakta olduğunu öğrendim. Bahsedilen hikmetleri gerçek midir?
- Dua şu şekilde:
"Nâdi aliyyen mazharil acâib Tecidhu avnen leke finnevaib Lî ilallâhi hâcetî kulli hemmin ve ğammin Seyencelî bi Nübüvvetike ya Muhammed Bi vilâyetike yâ Aliyyü yâ Aliyyü yâ Alî Edriknî ve aleyye mahvilî."
Anlamı: Ali'ye çağır, acaiblerin zuhur ettiğini göreceksin. Senin sıkıntılı zamanında onu sana yardımcı bulacaksın. Benim Allahu Teâlâ'ya hacetim var. Bütün gam ve kederlerimin gitmesi için. Bunların hepsi senin nübüvvetinle, yâ Muhammed, senin velayetinle (senin yapmanla, senin hürmetine) olacak. Yâ Ali, yâ Ali, yâ Ali beni idrâk et, benden tarafa dön.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu dua Şii kaynaklarda gemekte, kısalık-uzunluk bakımından farklı şekillerde yer almaktadır. (Misal olarak bk. Biharu’l-Envar, 20/73; el-Misbah, 181-183; Şeceretu Tuba, 2/280; el-Hasaisu’l-Ftımıye, 2/170, 236)

- Meşhur sünni alimlerinden Aliyyu’l-Kari, bu duanın Şianın uydurmaları olduğunu bildirmiştir. (bk. el-Esraru’l-Merfua, 1/385; Acluni, Keşfu’l-Hafa, 2/447)

- Hem rivayet zinciri hem de manası itibariyle bunun uydurma olduğunu söylemekte hiçbir sakınca yoktur.