Vitir namazı yatsı namazından ayrı olarak kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müctehid İmamların farklı ictihad ve görüşlerine göre yatsı ve vitir namazı vakti: Şafak-ı ahmerin veya şafak-ı ahmerden sonra beliren beyazlığın kaybolmasıyla başlar, fecr-i sadık doğuncaya kadar devam eder. Bu vakit hem yatsı, hem vitir namazının belirlenmiş süresidir. Şu var ki vitir namazı yatsı namazından sonra kılınır. Bu ikisi arasındaki tertibe riâyet vâcibdir.

Ancak İmam A'zam Ebû Hanîfe’ye göre, unutarak vitri yatsı namazından önce kılar veya önce vitri sonra yatsıyı kıldıktan sonra yatsı namazının iadesi gerekirse, bu takdirde birinci surette ikisi de sahih olduğu gibi, ikinci surette ise yalnız yatsı namazını iade etmesi gerekir. Çünkü vitir sahih sayılır bu durumda. Vâcib olan tertip bu gibi özürlerle düşer.

Vitir namazını yatsı namazından hemen sonra kılmak şart değildir. Hatta gece kalkacağından emin olan kişi, gece kalkıp vitir namazını kılması daha faziletlidir.

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: I/180-181.)