Vefat eden kişinin implant dişleri çıkarılmalı mı?

Soru Detayı

- Şafii mezhebine göre bir insanın öldüğünde vücudunda yabancı bir cisim olmadan mezara girmesi gerektiği doğru mu?
- İmplant diş için bu durum bir engel mi?
- ​Kaybettiğim dişimin yerine implant yaptırmak istediğimi söylediğimde, etrafımdakiler bunun dinimizce uygun olmadığını söylediler. İnsan öldükten sonra mezara girdiğinde vücudunda herhangi bir yabancı cisim, metal gibi şeyler olmamalıymış çünkü.
- Ölüyü mezara koymadan önce takma dişlerini falan çıkarıyorlarmış, ama implant çene kemiğine vidalanmış olduğundan bunu sökmek çok zor oluyor. Bu vidaları sökemeyince de ölüyü o şekilde mezara koyuyorlarmış ve bu da dinimizce uygun değilmiş.
- Böyle bir şey var mı gerçekten?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölen insanı doğal hali ile kabre koymak gerekir. Bu nedenle el ile çıkarılabilen protezler ve diğer dış ilaveler alınmalıdır.

Bunun ölçüsü de kişinin hayattayken çıkarıp taktığı şeylerdir.

Buna göre, bedene sabit olan dişler, altın da olsa alınmaz, zira bu durum cenazeye eziyet olur, o dişler artık onun asli dişleri yerindedir. Onlarla beraber defnedilir, bunun bir sakıncası olmaz.