Vefat eden kişiler için ne zaman kurban kesilir?

Soru Detayı

- Ölüye kesilen kurban arefe günü kesmek daha faziletli diyorlar bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölmüş olan bir kimse adına her zaman kurban kesilebilir, bunun belli bir zamanı ve vakti yoktur.

Bazı alimler bu kurbanın arefe günü kesimini uygun görmüşlerdir. Çünkü arefe günü kesilip dağıtılırsa, fakirler etlerini bayramdan hemen önce alıp sevinecekler diye düşünmüşlerdir.

Kesen kimse kendi parasıyla aldığı ve sevabını ölmüş bir yakınına bağışlamak üzere kestiği bu kurbanın etinden yiyebilir. Başkalarına da yedirebilir.