Vakıf ne demektir; vakfedilen malın tasarrufu kimin yetkisindedir? Dershane olarak kullanılması için vakfedilen bir daire satılıp, yine dersane için başka bir daire alınabilir mi?

Soru Detayı
Dershane yapmamız şartıyla sobalı bir daire vakfedildi. İki yıldır dershane olarak kullanıyoruz. Vakıf yapan kişi vefat etti. Başka bir gayeyle kulanmamamızı ısrarla istemişti. Daire biraz eski ve sobalı olduğu için satıp kaloriferli yeni bir daire alıp yine dershane yapmak istiyoruz. Şer'an bir vebali var mıdır? Satabilir miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vakıf, bir hukukî müessese olarak şöyle tarif edilmiştir:

Vakıf; kendisinden yararlanmak mümkün ve caiz olan bir malı, devamlı olarak Allah'ın mülkü olmak üzere temlik ve temellükten menetmek ve menfaatını (gelirini), Allah rızası için bir hayır cihetine tasudduk etmektir. Burada mal, vakfedenin mülkiyetinden çıkar ve Allah'ın (toplumun) mülkü haline gelir. Böyle bir malın yönetimi artık vakıfnamedeki şartlara ve genel esaslara göre olur. (el-Kubeysî, Ahkâmü'l-Vakf, Bağdat, 1977, I/75-78).

Buna göre, bu ev kullanım olarak ihtiyaçlara cevap vermediği için, satılıp yeni bir dersane alınabilir. Bu konuda vakfın mütevelli heyeti söz sahibidir.