Utbe adını taşıyan sahabe var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Utbe adını taşıyan birden fazla sahabi vardır. Bunlardan biri, Ebu Abdillah Utbe b. Ğezvan (ra)’dır. Bu zat İlk Müslümanlardan olup Habeşistan’a hicret edenlerdendir.

Hicretiğn XVII. yılında, Hz. Ömer (ra) devrinde Basra yolunda vefat eden Utbe, aynı zamanda Bedir savaşına katılmış ve Hz. Peygamber (a.s.m)’den hadis rivayet etmiştir.(bk. İbn Hacer, Tezhip, 7/100).

Hz. Utbe ibni Gazvan, zühd ve takvâ ikliminin sultanlarından... Ok atmada fevkalâde hüner sahibi bir mücâhit... Askerlerinin rahata alışmaması için fethettiği şehri terkedip yeni bir şehre yerleşen komutan... Cesaret ve şecaatiyle meşhur bir kahraman...