Ümmü İshak kimdir?

Soru Detayı

- Ümmü İshak bint Talha bin Ubeydullah Teymi kimdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ümmü İshak; Talha b. Ubeydullah'ın on beş evladından biridir.

Ümmü İshak, önce Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hasan'la evlendi ve bundan Talha adlı bir çocuğu dünyaya geldi.

Hz. Hasan'ın vefatıyla dul kalınca, bu kez onun küçük kardeşi Hz. Hüseyin'le evlendi ve ondan da Fatıma adlı bir kızı dünyaya geldi. (bk. İbn-i Sa'd, Muhammed b. Sa'd, Tabakât, I- XI, terc., Heyet, Siyer Yayınları, İstanbul 2014, III, 242)