Trans birey nasıl yıkanır, cenaze namazı nasıl kılınır?

Soru Detayı

- Trans olan birey dinden çıkar mı, bu kişilerin cenaze namazı kılınır mı? Yıkanması nasıl olur?
- Örneğin bir erkek, trans kadın olursa, erkek gibi mi kadın gibi cenazesi yıkanır ve namazı kılınır? Ya da aksi bir durumda nasıl olur?
- Ayrıca, trans birey tövbe ederse, eski haline dönmesi gerekir mi? Bu haliyle devam edebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir kişi günah işlemiş olur, ama dinden çıkmaz.

Tövbe ederse, mümkün olduğu kadar eski haline dönmesi gerekir.

Cenazesi yıkanır ve cenaze namazı kılınır.

Önceki cinsiyetine göre yıkayıcı olur ve ona göre cenaze namazı kılınır.