Toplantılarda kalabalık sebebiyle kimileri Kur'an'ı yerde okuyor, bir mahzur var mıdır? Kanepedekilere göre Kur'an aşağıda kalıyor...

Soru Detayı
Toplantılarda kalabalık sebebiyle kimi yerde kimi kanepelerde oturuyor ve yerdekilerin elinde de Kur'an oluyor. Kanepedekilere göre Kur'an aşağıda kalıyor. Bunda bir günah var mı, böyle yapmak terkedilmeli midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunda bir günah yoktur. Yerde elinde Kur'an olan birisi varken, diğer bir kimsenin kanepeye oturması günah değildir. Bu konuda önemli olan Kur'an'a karşı bir saygısızlık niyeti olmasın.

Saygızlık amacı olmaksızın Kur'an'ı belden aşağıda tutmak caizdir. Göbekten aşağı konulduğunda kapalı bir yerde olması adaba daha uygundur.

Kur'an, tefsir ve dini eserleri elden geldiği kadar saygıyla taşımak ve aşağıda bulundurmamak gerekir. Ancak şartlara ve niyete göre aşağıda taşımak da günah değildir.