Topkapı Sarayındaki Kuran neden eksik?

Soru Detayı

- Topkapı Sarayındaki Kuran’da 2 varak eksik olduğunu gördüm bunun aslı var mıdır?
- Müslüman bir alim bir ateistin iddiasına cevap vermiş ve 2 varak eksik olduğunu ama diğer Kuranlarda eksik olmadığını tam olduğunu yazmıştı. 2 varakın da kaybolmuş olduğunu söylemişti galiba tam hatırlamıyorum. 2 varak eksik midir?
- Eksikse bu beni vesveseye sokuyor nasıl açıklanır?
- Tahrif oldu diye vesvese geliyor bunu açıklar mısınız lütfen?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Topkapı sarayındaki nüsha, Kuran'ın yazıya döküldüğü tek metin değil ki, böyle bir şüphe ortaya çıksın.

Topkapı Mushafı zaten Hz. Osman’ın istinsah ettirdiği Mushaflardan istinsah edilen bir metindir ve tarih içerisinde birçok yangın vs. durumlara maruz kalmış olabilir veya birileri almış olabilir.

Örneğin tam basım yapılan bir kitabın baskılarından birinde bazı sayfalar yırtılsa, koparılsa ve bir nedenle birkaç sayfası eksik olsa, bu kitabın aslının eksik olduğu anlamına gelmez.

Aynen bunun gibi, Mushaf asıldır, ondan istinsah edilen ve çoğaltılan nüshalarda eksik sayfaların olması, asıl Mushafın eksik olduğu anlamına gelmez.

Bu sadece Topkapı Nüshası için değil, bugün dünyada bulunan kadim nüshaların tamamı için geçerlidir.

Demek ki, bundan dolayı şeytanın vereceği vesvesenin hiçbir hakikati yoktur, endişe edecek bir durum değildir.