Tok tutan bant oruç bozar mı?

Soru Detayı

- Böylece oruca hile karıştırılmış olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Tok tutan bant oruç bozmaz. Oruçlu iken, söz konusu bantların kullanılmasında dinen bir sakınca yoktur. Çünkü bu bantlardaki bitkisel maddeler her ne kadar kana karışsa da yenilen içilen bir şey olmadığı için, özellikle de ilgili maddeler tabii menfezler yoluyla alınmadığı için sakıncalı sayılmaz.

"Tokluk bandıyla oruca hile karıştırılmış olur mu?” şeklindeki soruya ise iki açıdan bakmakta fayda vardır:

Birincisi: Dinin zahiri hükümlerine göre konuya bakmaktır. Bu açıdan bakıldığında, orucu bozan bir sebep olmadığı sürece, ona bir hilenin karışması söz konusu değildir. Oruç tutmanın hikmetlerinden biri, aç kalıp, aç insanların halinden anlamaya vesile olmak ise de, bu ibadet sadece aç kalmak için değil, Allah’a kulluk görevini yerine getirmek içindir.

İkincisi: Kişinin iç dünyasını ilgilendiren vicdan penceresinden bakmaktır. Burada kişinin niyeti, maksadı çok önemlidir. Söz gelimi, bir insan sabahtan akşama kadar -aç kalmamak için- uyusa, bu kişinin orucu bozulmaz, fakat bütün gün boyunca uyumadan açlığı hisseden kimsenin sevabı kadar sevap almaz. Bu sebeple, zorunlu olmadığı halde, tokluk bandıyla biyolojik vücudunu-midesini bir nevi uyutmakla açlığını hissetmez halde oruç tutan bir kimsenin, bir çeşit hile yaptığında şüphe yoktur. Ancak, bu hile orucu bozmaz, orucun sevabını azaltır. Samimi bir Ramazan geçirmek dileğiyle...