Testisleri tamamen yok edilen hayvan kurban olur mu?

Soru Detayı

- Erkek hayvan daha etli olsun diye daha çok para etsin diye hayvanın testisleri lastik ile bağlıyorlarmış, arada bir lastik sıkılaştırılıyormuş. Maksada ulaşmak için günlerce işlem devam ediyor, zamanla lastikle sıkılan uzuvlar düşüyormuş sonunda da yok oluyormuş. Burma değil hadım değil önceden var olan uzuv düşüp yok oluyormuş.
- Bu hayvan kurban olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebilir. (Kasani, Bedaiu’s-Sanai, 5/69)

Hayvanın kısırlaştırılma / burulma / hadım amacı veya şekli bu hükmü değiştirmez.