Tesbih ve zikri fazla söylemek zararlı mı?

Soru Detayı

- Kim sabah namazından sonra on defa/günde yüz defa La ilahe illallah vahdehu la şerike leh... derse, kim günde yüz defa SubhanAllahi Ve bihamdihi derse, namazlardan sonra söylenen 33'erli tesbihleri vb. bize hadisle ve sayıyla ulaşan zikirleri tesbihleri fazla söylemek verilen mükafata ulaşmayı engeller mi yoksa sadece Allah'ı fazladan zikretmiş mi oluruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hadis rivayetlerinde geçen sayılardan az veya çok zikir veya tesbih çekmek elbette zararlı değildir; ancak kâmil manada sevaba erişmek için şifre gibi buna uygun olması gerekir...

- Namazlardan sonra 33’er defa tesbih, tahmid ve tekbir getirmek / yapmak sünnet-i müekkededir.

- Namazdan sonraki tesbihatın önemini Bediüzzaman Hazretlerinden dinlemekte fayda vardır:

“Ve velayet-i Ahmediye ve ubudiyet-i Muhammediye (Aleyhissalâtü Vesselâm) cihetinde, öyle bir daire-i zikirde, namazdan sonraki tesbihatta bir tarîkat-ı Muhammediyenin (asm) virdidirler ki, her namaz vaktinde yüz milyondan ziyade müminler beraber, o halka-i kübra-yı zikirde, ellerinde tesbihler, 'Sübhanallah' otuz üç, 'Elhamdülillah' otuz üç, 'Allahü Ekber' otuz üç defa tekrar ederler.

İşte böyle gayet muhteşem bir halka-i zikirde, sâbıkan beyan ettiğimiz gibi hem Kuran'ın, hem imanın, hem namazın hülâsaları ve çekirdekleri olan o üç kelime-i mübarekeyi namazdan sonra otuz üçer defa okumak ne kadar kıymettar ve sevaplı olduğunu elbette anladınız.” (Şualar, s. 236)

- Maddi kilitlerin kendilerine münasip anahtarları olduğu gibi, manevi kilit hükmünde bazı sırların da kendilerine münasip ölçülerde anahtarları vardır. Kilide göre anahtarı kullanmadınız mı muvaffak olamazsınız. Mesela, sizin e-postanızın bir şifresi vardır. O şifreyi yanlış girdiğiniz takdirde e-posta kutunuza giremezsiniz. İşte aynen bunun gibi, bazı ilahi sırların açılabilmesi için de belirli sayıda tesbihin veya salavatın çekilmesi gerekir.

- Bu hakikatli tespitlerden hareketle diyebiliriz ki, namazdan sonra yapılan 33’er tespih kelimelerine başka zikirleri karıştırmak, ilahi esrarın kapılarını açan anahtarın dişlerini bozmak anlamına gelir.

Fakat tesbihten bağımsız olarak başka zikirlerin çekilmesi elbette sevaptan başka bir şey getirmez...