Tesbih namazı nasıl kılınır?

Soru Detayı

- Tesbih namazı 4 rekatlı bir namaz olduğunu biliyorum ama 1 rekatta sübhaneke okunuyor 2 rekatta okunuyormu 3. ve 4 rekatlarda beni bir yorumlar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesbih Namazı: Dört rek'atlı bir namazdır. Peygamberimiz (asm)'in, amcası Abbas'a kılmağı tavsiye ettiği rivayet edilir.

Her rek'atında 75 kere: "Sübhânallahi ve'l-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illâllahü vallahü ekber" cümlesi okunur.

Bir rek'at içinde bu tesbih cümlesinin söylendiği yerler ve miktarları şöyledir:

* İlk rek'atta Sübhâneke'den sonra; ikinci rek'atta da Fâtiha okunmadan evvel 15 kere,

* Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere,

* Rükû'da 3 kere "Sübhâne rabbiye'l-azîm" dendikten sonra 10 kere, rükûdan kalkıldığında 10 kere,

* Secdede, üç kere Sübhâne rabbiye'l-a'lâ denilmesini müteâkip 10 kere,

* Secdeden doğrulup oturulduğunda 10 kere,

* İkinci kere secdeye gidilip 3 kere Sübhâne rabbiye'l-a'lâ denildikten sonra yine 10 kere. Böylece her rek'atta 75 Sübhânallahi... ilh... cümlesi söylenmiş olur. İkinci rek'atın sonunda selâm verilerek üç ve dört rek'atlar ayrı iki rek'at hâlinde kılınabileceği gibi, selâm verilmeden üçüncü rek'ata da kalkılabilir. Üçüncü ve dördüncü rek'atlar, aynen birinci ve ikincisi gibi kılınır. Böylece 4 rek'atta toplam 300 tesbih okunmuş olur. Bu namazın hiç olmazsa ömürde bir defa kılınması tavsiye edilmiştir.