Telli Baba hakkında bilgi verebilir misiniz? Oraya gidip de tel kesmek vb. şeylerin herhangi bir hükmü var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstanbul Sarıyer'de Telli Tabya'nın üst tarafından yola yakın yerde Telli Baba adıyla anılan bir yatır ve türbesi vardır. Buradaki mezar onarılarak türbe haline getirilmiş. İçinde yatanın tam olarak kim olduğu belli olmayan ve hakkında çeşitli rivayetler olan bir kabirdir.

Bir rivayete göre asıl adı İmam Abdullah Efendi olan Telli Baba, Fatih devrinde orduda tabur imamı iken şehit olmuş. Seksen yıl önce hastalıklı bir genç kızın onu rüyasında görmesiyle birlikte mezarı ortaya çıkarılmış.

Bir başka iddia ise, Telli Tabya'da bekçilik yapan bir ermişin ölmesi üzerine buraya gömülmüş olması nedeniyle "Telli Baba" denildiğidir.

Ancak bunların doğru olmadığını ve mezarda; Türk balıkçıya âşık olan bir Rum rahibe kızın bulunduğu da iddia edilmektedir. İddiaya göre Rahibe kız Rumelikavağı'ndaki manastırdan deniz yolu ile kaçarken, kayığının batması üzerine boğularak ölmüş, cesedi bu mevkide kıyıya vurmuş ve bulunduğu yerin az yukarısında gömülmüş, mezarı üzerine de gelin teli konulmuş! Fakat zamanla söylenceler değişikliğe uğramış ve 'Telli Gelin" "Telli Baba" olup çıkmış denilmektedir.

Soruda geçen şeylerin yapılmasına gelince: Bu tür batıl inanışların dinimizde yeri bulunmamaktadır. Müslümanların bu tür tel kesme, mum yakma, çaput bağlama gibi batıl inanışlardan uzak durması gerekir.