Tefsir dersleri yapanlardan bazıları Cemalettin Afgani, Muhammed Abduh, Ali Şeriati gibi reformcuları örnek veriyor; tavrımız ne olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şahıslar hakkında konuşmak ve bir değerlendirme yapmakta fazla isabet olmayabilir, yanlış anlaşılabilir. Söz konusu isimlerin hepsi Müslümandır. Her Müslüman gibi, onların da sevapları, hataları vardır. Bilerek İslam’a hıyanet etmeyecek imana sahip olduklarını düşünüyoruz.

Söz konusu tarihî şahsiyetler hakkında, olumlu, olumsuz değerlendirmeler yapılmıştır. Hayatta olanların imanında, dine karşı samimiyetinde asla şüphe etmemek gerektir. Fakat her Müslüman gibi, onun da bazen nefsine mağlup olması mümkündür.

Prensip olarak yapıcı olmak, Müslümanların iman midesini bulandırmaktan kaçınmak gerekir. Her yerde her doğruyu söylemenin doğru olmadığını, hazmedilmeyen ilmin ulu orta bahis mavzuu etmenin isabetli olmayacağını idrak etmek büyük bir feraset işidir. Kitapların sayfaları arasında kalmış, faydasından çok zararlarının olacağını düşünerek, onları ilim sofrasına sermeyen değerli ilim adamlarının bu metodundan uzaklaşmak, öyle marjinal bilgileri -özellikle bir yenilik adına- söz konusu etmek isabetli değildir.

Allah’ın rızasını göz ardı eden, Allah’ın istediği hikmeti terk eden, Allah’ın bahşettiği imandan gelen feraset nurundan mahrum olanların, kaş yaparken göz çıkardığı bilinen bir gerçektir.

Elbette soruda geçen isimler de birer insandır ve bazı hataları olabilir. Bu ise kendilerinden istifade etmeyi engellemez. Ehl-i sünnete uymayan görüşlerini almadan, diğer fikir ve düşüncelerinden istifade edilebilir.

Ayrıca internet sitelerine ve yayınlarına fikirlerini alanların daha dikkatli olmaları gerekir. Eğer varsa Ehl-i sünnete aykırı düşünceleri, onları da ayıklamaları veya o fikirlere dikkat çekmeleri en uygun yoldur.