Tecvide dikkat etmeyen (bilmeyen) imama uymak caiz midir; namazımız geçerli olur mu?

Soru Detayı

- Arkadaşlarım bazen cemaatle namaz kılıyor ancak hiçbir tecvid ve mahreç kurallarına uymuyor. Cemaate dahil olmak gerek yoksa tek başına kılmak mı acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tecvide dikkat etmemek namazı bozmayacağından, yalnız kılmaktansa imama uymak daha doğru olur.

Mahalle mescidine görevli imamdan daha bilgili ve yetenekli bir kimse gelecek olursa, yine de görevli imamın öne geçip namaz kıldırması daha uygundur. (El-Kınye,  Ebu'r-Recâ)

Kıraat ilmini bilmediğinden, okurken durulmıyacak yerde duran, durul­ması gerekli yerde durmayan, namaz kıldırırken sık sık öksüren, boğazına gıcık arız olup gayr-i tabii ses çıkaran, (T) veya (F) harf­lerini tekrarlayarak konuşan kimselerin imameti uygun değildir. Harfleri sıkıntı çekerek mahreçlerinden çıkarabilenin ise imameti caizdir. (El-Muhit, Serahsi)

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, 1/300)