Tecavüze uğrama veya çocuğun sakat doğma riski durumunda kürtajla çocuğu almak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Meşru olmayan bir cenin, şekillenmeden yani ruh üflenmeden önce kürtaj yapılabilir."(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/327)

diyen âlimler varsa da, ruh üflenmeden de çocuğun (ceninin) asla alınamayacağını, kürtaj yapılamayacağını, bunun asla caiz olmayacağını söyleyen âlimlerimiz de vardır. Çünkü, zina mahsulü de olsa çocuğun hiçbir suçu ve günahı yoktur. Nitekim, fıkha göre idama mahkum, mesela zina yapmış evli kadın hamile ise çocuğu doğurmadıkça infaz edilemez. Demek ki, çocuk öldürülemiyor.

Tecavüz sonucu dünyaya gelmesinden çocuk ve annesi asla sorumlu olmaz; çünkü çocuk ve anne masumdur. Hiçbir şeklide, anne ve çocuk bundan dolayı kınanamaz. Suç, sorumluluk ve ceza tecavüz edenedir.