Tapınmayı reddetme yeteneğim varsa, bu yeteneği kullanmaktan dolayı neden ceza görmem gerekiyor?

Soru Detayı

- Eğer benim herhangi birine, bu biri benden çok daha güçlü bile olsa, tapınmayı reddetme yeteneğim varsa (eğer bunu seçebiliyorsam, böyle bir yeteneğim var demektir), o zaman bu yeteneği kullanmaktan dolayı neden ceza görmem gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Ey Rabbimiz, biz söz dinlememek ve şeytana uymakla kendimize, birbirimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamazsan, bize merhametinle muamele yapmazsan kesinlikle hüsrana, ziyana uğrayanlardan oluruz." (A'raf, 7/23)

Seçme hakkının anlamı, olumlu ve olumsuz şıkların aynı anda bulunmasını gerektirir.

Doğru olanın seçilmesi ve bu seçmenin "doğru" değerine sahip olabilmesi ve anlamlılığı için doğru seçilirken aynı zamanda "yanlış" olanın da seçilmemesi gerekir.

Yaratıcınız olan Allah Teala'yı red ediyorsanız, sadece bu tercihinizin fiziki sonuçları ile karşılaşırsınız. Bunun anlamı ise, sonsuz hayatta bir kere var edilmiş bir enerji-madde formu olarak sahipsizliğin ve niteliksizliğin gerekleri ile baş başa kalmanızdır. Bu ise diğer enerji ve hareketliliklerin size galip olması anlamına gelecektir.

İşte cehennem olarak ifade edilen de budur. Allah Teala sadece bizim iyiliğimiz için kendi mükemmel varlık ve mevcudiyetine bağlanabilme imkanını bize sunmuştur. Varlıkta her eylemin bir karşılığı vardır.